Zapraszamy na naszą nową stronę internetową, która jest dostępna pod adresem
https://spjastrzebie.lukowica.pl/
UWAGA!!!
KONKURS BOŻONARODZENIOWY
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i dzieci Szkoły Podstawowej
w Jastrzębiu do udziału w konkursie na:
OZDOBĘ CHOINKOWĄ I EKOLOGICZNY STROIK BOŻONARODZENIOWY
Celem konkursu jest:
Prace konkursowe będą oceniane w dwóch grupach wiekowych:
I grupa: klasy 0 -III II grupa: klasy IV – VIII
Każdy uczestnik może wykonać po jednej pracy w każdej kategorii
( OZDOBA CHOINKOWA i EKOLOGICZNY STROIK BOŻONARODZENIOWY ).
Praca powinna być wykonana indywidualnie w dowolnej technice nawiązując do tradycji
i folkloru naszego regionu, może zawierać elementy z otaczającego środowiska naturalnego.
Każda praca powinna być zaopatrzona w kartkę: imię i nazwisko autora oraz klasa.
Prace na konkurs składamy do 12 grudnia 2022 roku na szkolnym holu.
Przewidziane są nagrody dla zwycięzców.
Życzymy wielu twórczych i ciekawych pomysłów.
Serdecznie zapraszamy społeczność szkolną do udziału w akcji Zostań Dyplomowanym Mikołajem, chcemy stworzyć dla podopiecznego stowarzyszenia Sursum Corda Adasia paczkę na Mikołaja. Adaś prosił Św. Mikołaja o Tooky Toy - Kostka Edukacyjna Aktywizującą oraz Książeczkę "Odkrywam dźwięki" Zwierzęta Mirosławy Kwiecińskiej.
Mile widziane również słodycze, kredki i inne rzeczy, które sprawią Adasiowi radość.
Realizujemy List od Adama
Adaś lubi zabawy tematyczne. Jest bardzo wesołym chłopcem. Choruje na Epilepsję i zespół Dandy-Walkera. Trudności z jakimi zmaga się to: brak komunikacji słownej, brak samodzielności, słaba koordynacja ruchowa (ortezy) oraz wręcz znikoma sprawność manualna. Mówi zaledwie kilka słów, ale radzi sobie posługując się gestami. Adaś jest po pierwszej operacji stóp, lecz czeka Go jeszcze jeden skomplikowany zabieg. Podaruj uśmiech na twarzy Adasia. Zostaniesz Dyplomowanym Mikołajem?
Dowiedz się więcej o chorobie Adasia i wesprzyj leczenie: www.chcepomagac.org
1. Książeczka "Odkrywam dźwięki" Zwierzęta Mirosława Kwiecińska dla Adama - list 33 2. Tooky Toy Kostka Edukacyjna Aktywizująca dla Adama - list 33
Dnia 26 października 2022 r. uczniowie klas I-VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wyjazd był dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Według założeń projektu, podczas wyjazdu, zostały zrealizowane dwa punkty, min., przejście na Rynek zwiedzanie historycznego Zespołu Miasta: Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramy Floriańskiej, a także zwiedzanie Kopca Kościuszki.
Na początek udaliśmy się do Muzeum Sukiennicach, które mieściło się na pierwszym piętrze. Tu podziwialiśmy największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Wśród zebranych zbiorów mogliśmy podziwiać obrazy Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego oraz Jacka Malczewskiego. Duże wrażenie zrobiły obrazy „Hołd pruski” i „Bitwa pod Grunwaldem” , dzieła dużych rozmiarów, które wywarły na nas duże wrażenie.
Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Wspólnie z naszymi wychowawczyniami udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie zwiedzaliśmy Państwowe Zbiory Sztuki, reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Katedrę Wawelską oraz groby królewskie. Mieliśmy szansę zobaczyć 12 – tonowy Dzwon Zygmunt. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Smoczej Jamy oraz ogrodów Królewskich. Kolejną atrakcją w czasie wycieczki było zwiedzanie Kopca Kościuszki. Pan przewodnik przedstawił nam krótką historię jednego z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajdującego się na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie Dzielnicy -Zwierzyniec. Tu zwiedzaliśmy siedzibę komitetu wraz z wystawami znajdującymi się w części proaustriackiego Fortu „Kościuszko”, gdzie obecnie gospodaruje w trzech jego obiektach: Bastion V – wystawa, muzeum kościuszkowskie, gdzie znajdują się dwie wystawy: „Kościuszko” oraz „Kopce Krakowskie”. Po zwiedzaniu muzeum mieliśmy możliwość przejścia trasą wokół kopca na sam szczyt, gdzie rozciąga się widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie.
Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy czas na kupienie pamiątek. Z Krakowa wyjechaliśmy o godzinie 17.00, a w Jastrzębiu byliśmy przed godziną 20.00. Pomimo wielu całodziennych atrakcji w ciągu dnia, wycieczka była bardzo owocna, a uczniowie wrócili z niej zadowoleni.
W dniu 10 listopada 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
11 listopada to szczególny dzień dla Polski. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali inscenizację słowno - muzyczną pt. "Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów. Wspominaliśmy wydarzenia tamtych dni i heroiczną walkę naszych rodaków o wolność ojczyzny. Uroczystość ta była dl wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.
W dniu 17 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Barbarą Kalisz - Społecznym Rzecznikiem Praw Dziecka z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz panią Katarzyną Szczepanik dotyczące Konwencji Praw Dziecka i cyberprzemocy.
Bezpieczeństwo to zasada o której pamiętają wszyscy. Każde nasze działanie musimy przeprowadzać w sposób bezpieczny. Również Bank Spółdzielczy zadbał o to, aby dzieci i uczniowie naszej szkoły mogli czuć się bezpieczni, a jednocześnie widoczni na drodze przekazując dla całej społeczności szkolnej odblaski.
Bardzo dziękujemy.
Korzystając z okazji, że w naszej szkole gościliśmy pana Krzysztofa Kołodziejczyka - dyrektora Oddziału Banku w Łukowicy, w dniu 27 października dokonał on uroczystego przyjęcia do grona nowych członków SKO. Nowi członkowie oprócz uścisku reki otrzymali także drobne upominki.
27 października w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć pracowników Banku Spółdzielczego w Limanowej z miejscowego oddziału w Łukowicy. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz wysłuchali prelekcji na temat tego, co to jest pieniądz, dlaczego warto oszczędzać oraz jakie rozróżniamy produkty bankowe przygotowanych przez panią Stanisławę Wróbel oraz pana Bartłomieja Bugańskiego. Na zakończenie pan Krzysztof Kołodziejczyk - Dyrektor Oddziału Banku w Łukowicy wręczył niektórym uczniom gadżety, jako nagrody za poprawne odpowiedzi na zadawane przez niego pytania.
Monety najczęściej kojarzą nam się z robieniem zakupów. Dla naszych przedszkolaków jednak posłużyły one aby utrwalić liczenie do trzech oraz kategoryzowanie. Ponadto okazało się, że można z nich także ułożyć naszą cyfrę "3". Dzieci świetnie poradziły sobie z każdym zadaniem.
Malowanie farbami nie zawsze musi odbywać się w pomieszczeniu i nie zawsze na kartce papieru. Nasze przedszkolaki udowodniły, że wystarczy ładna pogoda, specjalna folia malarska, farby i pędzel w dłoni, aby na świeżym powietrzu powstały piękne arcydzieła.
Znajomość przepisów ruchu drogowego, a zwłaszcza kwestia bezpieczeństwa w szkole, na drodze do i ze szkoły to tematyka, na którą nasza szkoła kładzie ogromny nacisk.
W związku z tym w trakcie trwania akcji „Odblaskowa szkoła” w dniu 28 października zorganizowano dla klas V-VI i VIII TEST WIEDZY: „BEZPIECZNA DROGA DO I ZE SZKOŁY”, podczas którego uczniowie wykazali się znajomością zasad i przepisów dotyczących poruszania się po drodze. W teście wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy posiadają kartę rowerową.
Najlepszy wynik osiągnął uczeń z klasy VI – Marcin Kamiński.
Gratulujemy wyniku!
W miesiącu październiku w naszej szkole został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny
pt. „Jestem widoczny- jestem bezpieczny ”.
W dniu 21.10.22r. odbyło się podsumowanie konkursu.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III oraz IV - VI. Wszystkie prace były pomysłowe
i kreatywne. Wśród prac wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Wyniki przedstawiają się następująco.
W kategorii klas I-III :
I miejsce: Julia Kamińska
II miejsce: Ewelina Koszut
Laura Rostocka
III miejsce: Zuzanna Tokarz
Wyróżnienie : Jakub Klimczak
Xavier Setlak
W kategorii klas IV- VI:
I miejsce: Otylia Tokarczyk
Wyróżnienie otrzymali: Nikola Tokarz
Emilia Koszut
Anna Bochenek
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wyników!
18 października w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” nasi uczniowie z klas I – III oraz oddziału przedszkolnego spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Limanowej Posterunek Policji w Łukowicy.
Panowie Policjanci w bardzo atrakcyjny sposób przedstawili dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zaprezentowali strój policjanta i inne akcesoria , w które wyposażony jest policjant w czasie służby. Każde dziecko miało możliwość usiąść w radiowozie i przez otwarte szybę samochodu pod czujnym okiem policjantów próbować wydawać komendy. Dzieci w praktyczny sposób ćwiczyły przechodzenie przez drogę oraz obserwowały kierowanie ruchem na drodze publicznej przed szkołą.
W naszej szkole zostały wykonane przez uczniów w salach lekcyjnych gazetki ścienne pt.: „Bądź widoczny! Noś odblaski!”, których ideą jest promowanie noszenia elementów
odblaskowych. Również gazetka „Odblaskowa szkoła” jest na korytarzu szkolnym, gdzie wiele osób przychodzących do szkoły może ją zobaczyć i przypomnieć sobie o obowiązku noszenia odblasków po zmroku, w nocy oraz pochmurne i mgliste dni.
W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu przystąpiła do XII edycji Małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Zgodnie z regulaminem – celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych, pedagogów i rodziców w wyposażenie każdego ucznia w elementy odblaskowe, a także zwrócenie uwagi na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z tych elementów odblaskowych oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.
28 października 2022 r. nasza szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu czytania na przerwie”. Akcja organizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie, dzieci z Oddziału Przedszkolnego obecni w tym dniu w szkole, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, uczniów, pracowników oraz sympatyków naszej szkoły do aktywnego włączenia się w przygotowania do corocznego kiermaszu bożonarodzeniowego organizowanego przez Radę Rodziców. Szczególnie prosimy o przynoszenie do szkoły wszelkiego rodzaju niepotrzebnych świec, świeczek, a także nieużywanych bombek zarówno plastikowych jak i szklanych, które będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanych pudełek na korytarzu. Liczymy na Państwa zaangażowanie z góry dziękując za wszelkie inicjatywy.
...Jesień gamą kolorów się mieni,
żółtym, brązowym, odcieniem czerwieni
My te bogactwa wszystkie zbieramy
i nasze koszyki wszystkim przedstawiamy...
W poniedziałek został rozstrzygnięty konkurs "Jesienny koszyczek" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, w którym udział mogli wziąć wszyscy uczniowie kl. I-VIII.
Przedmiotem konkursu było wykonanie jesiennego koszyka wypełnionego bogactwem jesieni.
Uczniowie zainteresowani konkursem przynieśli piękne kosze wypełnione wspaniałymi jesiennymi darami. W przygotowanych koszach, a także dyniach znajdowały się kasztany, ziemniaki, żołędzie, grusze, jabłka, jarzębina, liście, kwiaty, wrzosy, orzechy i wiele, wiele innych uzbieranych darów. Jury dokonało oceny konkursu, a wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Dawid Nowak, Ewelina Koszut, Patrycja Koszut
II miejsce: Krzysztof Chyclak, Łucja Nowak
III miejsce: Krystian Rumian, Michał Chyclak, Julia Kamińska
Wyróżnienie: Otylia Tokarczyk
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za wzięcie udziału i serdecznie gratulujemy „twórczych pomysłów”!!!