Zespół Nauczycieli

Bezpieczeństwo i REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY W STANIE COVID

Bezpieczeństwo w czasie koronawirusa          BEZPIECZENSTWO.pptx

   

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA

Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu

PODCZAS EPIDEMII SPOWODOWANEJ WIRUSEM COVID-19

 

 

Opracowany na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszym regulaminie obowiązują każdego pracownika, nauczyciela, ucznia niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy,  rodziców/prawnych opiekunów oraz interesantów szkoły.

 

 

Odpowiedzialność rodzica/opiekuna prawnego

  1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom przebywającym w placówce, rodzic/ prawny opiekun zobowiązany jest do:
    1. przyprowadzania do placówki dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych,
    2. przekazania informacji o stanie jego zdrowia, w tym objawów alergii,
    3. zaniechania posyłania dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, a po zakończeniu odbycia kwarantanny rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest dostarczyć dyrektorowi oświadczenie, iż wszyscy domownicy zostali wyleczeni i pozostają zdrowi,
    4. w przypadku pozyskania przez pracownika szkoły informacji, że uczeń objęty kwarantanną przebywa w szkole, dyrektor niezwłocznie zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz, w razie potrzeby, prosi o pomoc policję.
  2. Rodzic ma obowiązek:
    1. zaopatrzyć swoje dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do/z placówki,
    2. regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny, aby unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myło ręce wodą z mydłem, nie podawało ręki na powitanie, nie przebywało w pobliżu innych dzieci,
    3. zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania.
  3. Dziecko nie może zabierać do szkoły żadnych zbędnych przedmiotów (zabawki, klocki, czasopisma itp.).
  4. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odebrania telefonu  z  placówki.
  5. Na wezwanie rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odbioru dziecka.

 

I. OGÓLNE ZASADY ORGANIZACYJNE

 

  1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do/ze szkoły przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do/ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Uczniowie ze zmniejszoną odpornością na choroby mają możliwość pozostania w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) po okazaniu stosownego zaświadczenia lekarskiego. W tym czasie będą realizować kształcenie na odległość.
  4. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły zobowiązani są do dezynfekcji rąk.
  5. Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do budynku szkoły.
  6. W uzasadnionych przypadkach, ze względu na potrzeby dziecka, dopuszcza się możliwość przebywania w przestrzeni wspólnej szkoły (szatnie) rodzica/opiekuna z zachowaniem zasad:
    1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi lub
    2. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
    3. dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
    4. opiekunowie są zobowiązani stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk,
    5. rodzice dzieci przewlekle chorych, z uwagi na stan zdrowia dzieci i podawania leków, mogą przebywać na terenie szkoły zgodnie z potrzebami dzieci z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
  7. Szkoła posiada termometr bezdotykowy. W przypadku użycia innych termometrów niż termometr bezdotykowy, dezynfekcja następuje po każdym użyciu.
  8. W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostaje odizolowany  w odrębnym pomieszczeniu (gabinet profilaktyki zdrowotnej – sala 10) z zapewnieniem min. 2 m odległości od osoby wyznaczonej do sprawowania nad nim opieki.
  9. W sytuacji, o której mowa w pkt. 8 rodzic/opiekun zostaje niezwłocznie telefonicznie powiadomiony o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować rodziców, że wskazany jest kontakt z lekarzem.
  10. W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk: po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  11. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostały usunięte lub uniemożliwiono do nich dostęp. Gry, książki, zabawki i inne pomoce dydaktyczne używane są rotacyjnie (przechodzą 2 dniową kwarantannę). Pomoce dydaktyczne używane codziennie są każdego dnia dezynfekowane.
  12. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia i w tornistrze. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą oraz nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów
  13. Sale, części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  14. W miarę możliwości organizacyjnych uczniowie korzystają z boiska szkolnego oraz przebywają na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  15. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  16. Na czas obowiązywania obostrzeń związanych ze strefą żółtą czerwoną nie  organizuje się  żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer na plac zabaw, boisko itp.) i wycieczek szkolnych.

 

II. SZCZEGÓŁOWA ORGANIZACJA PRACY W SZKOLE

 

  1. Organizacja pracy w przedszkolu

 

    1. Ogólne zasady organizacji opieki nad dziećmi.
  1. Zajęcia dla dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego prowadzone są pod opieką jednego nauczyciela.
  2. Opiekunowie zachowują dystans społeczny między sobą wynoszący minimum 1,5 m.
  3. Dzieci są przyprowadzane i odbierane do/z przedszkola przez osoby zdrowe.
  4. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mogą wchodzić wspólnie z dzieckiem do szatni przedszkola z zachowaniem zasady: 1 rodzic z dzieckiem/ dziećmi lub w odstępie 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem – szatnia znajduje się na i piętrze, wejście od strony boiska szkolnego.
  5. Rodzice wchodzący na teren budynku przedszkola mają bezwzględny obowiązek stosować wszelkie środki ostrożności: osłonę ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcję rąk.
  6. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci z/do przedszkola zachowują dystans społeczny w stosunku do pracowników przedszkola oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 1,5 m.
  7. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic może przebywać na terenie przedszkola wyłącznie za zgodą dyrektora z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
  8. Do przedszkola mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  9. Do przedszkola nie wolno przyprowadzać dzieci, jeśli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  10. Dzieci nie mogą zabierać do/z przedszkola zabawek lub innych niepotrzebnych przedmiotów.
  11. Dzieci z oddziałów przedszkolnych mogą przynosić z domu śniadanie i napoje, które są wyłącznie na użytek danego dziecka.
  12. Placówka posiada termometr bezdotykowy. Pomiar temperatury ciała dziecka następuje w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, jeśli rodzic wyraził pisemną zgodę.
  13. Ze względów bezpieczeństwa budynek szkoły pozostaje zamknięty dla osób trzecich. Bezpośredni kontakt jest możliwy w wyznaczonym miejscu przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk.
  14. Gry, książki, zabawki i inne pomoce dydaktyczne używane są rotacyjnie (przechodzą 2 dniową kwarantannę). Pomoce dydaktyczne używane codziennie są każdego dnia dezynfekowane.

 

    1. Zasady sprawowania opieki nad dziećmi przez nauczycieli.

 

  1. Nauczyciele prowadzą z daną klasą zajęcia zgodnie z ustalonym planem i rozkładem dnia, z zachowaniem zasady przydzielenia uczniów na stałe do sal lekcyjnych tj. klasa I – sala nr 4, klasa II i III – sala 5, klasa IV – sala nr 7, klasa VI – sala nr 6, klasa VII – sala nr 9, klasa VIII – sala nr 8.
  2. Podczas przerw uczniowie poszczególnych klas pozostają: klasy I-III – nauczyciel decyduje o przerwie, w czasie innym niż zwyczajowe przerwy, klasy IV i VI pozostają na parterze, klasy VII i VIII korzysta do godziny 12.00 ze świetlicy, a później pozostaje na korytarzu na I piętrze.
  3. Nauczyciele opiekujący się grupą uniemożliwiają stykanie się ze sobą dzieci z poszczególnych grup, ustalając różne godziny zabaw na świeżym powietrzu.
  4. Nauczyciel organizuje pobyt dzieci na świeżym powietrzu (w zależności od panujących warunków atmosferycznych) przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości  i zmianowości grup.
  5. Zabrania się organizowania wyjść poza teren Szkoły, po dniu pobytu dzieci na placu zabaw będzie on czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
  6. Dzieci w sali mają na stałe przydzielone miejsca przy stolikach.
  7. Dzieci nie wymieniają się przyborami piśmienniczymi.
  8. Nauczyciele organizują dla dzieci pokazy właściwego mycia rąk.
  9. Należy dopilnować, aby dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z podwórka.
  10. Nauczyciel wyjaśnia zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązujące w przedszkolu i powody, dla których zostały wprowadzone ze szczególnym naciskiem na: unikanie dotykania nosa, oczu, ust, częstego mycia rąk, niepodawaniu ręki na powitania, utrzymywania dystansu społecznego, zasłaniania odpowiednio twarzy podczas kichania czy kasłania.
  11. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, u którego stwierdzi objawy chorobowe.
  12. W sytuacji stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka nauczyciel niezwłocznie informuje o tym fakcie dyrektora szkoły.
  13. Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane  w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem min. 2 odległości od osoby wyznaczonej przez dyrektora do sprawowania opieki do czasu przybycia rodzica, który jest niezwłocznie informowany o sytuacji dziecka.
  14. Izolatorium mieści się w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, w sali nr 10.

 

 

d. Zadania personelu sprzątającego.

  1. Utrzymanie w czystości sal, toalet i ciągów komunikacyjnych tj. szatni oraz wejścia do szkoły i korytarza prowadzącego do sal przedszkolnych  poprzez codzienną dezynfekcję powierzchni podłogowych po zakończonych zajęciach opiekuńczych.
  2. Dezynfekowanie powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, klawiatury, włączników, toalet, umywalek i powierzchni płaskich - blatów stolików w salach, mebli, blatu kuchennego i parapetów.
  3. Dokonywanie codziennej dezynfekcji zabawek znajdujących się w salach oraz sprzętu używanego podczas zabaw na świeżym powietrzu (piłki, skakanki, ringo, hula hop itp.) i prowadzenia karty częstotliwości dezynfekcji zabawek zgodnie z opracowanym wzorem.
  4. Przestrzeganie zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji i ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń tak, aby dzieci  nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  5. Prowadzenie karty monitorowania częstotliwości wykonywanych czynności zgodnie z opracowanym wzorem.
  6. Niekontaktowanie się z dziećmi przebywającymi w salach i personelem opiekującym się dziećmi.

 

  1. Zasady organizacji żywienia dzieci w oddziale przedszkolnym

 

  1. Dzieci spożywają posiłki w przypisanej na stałe sali.
  2. Posiłki dostarczane są do Sali (lub przynoszone przez dzieci), utrzymując wysoki poziom higieny, korzystając z rękawiczek jednorazowych i transportując odpowiednio zabezpieczone posiłki.
  3. Po spożyciu posiłku blaty stolików i krzesełka  są czyszczone wodą z dodatkiem detergentu.

 

 

\

  1. Organizacja pracy w klasach I-III.
  1. 15 minut przed rozpoczęciem zajęć uczniowie wchodzą do szkoły samodzielnie - opiekun odprowadza dziecko do drzwi wejściowych. W uzasadnionych przypadkach, ze względu na potrzeby dziecka, rodzic może mu towarzyszyć, stosując się bezwzględnie do zasady zachowania 1.5 m dystansu
  2. podczas zajęć i przerw międzylekcyjnych uczniowie przebywają w wyznaczonym przez nauczyciela dla nich miejscu,
  3. z wyjątkiem zajęć wychowania fizycznego i zajęć komputerowych, każda klasa ma przypisaną stałą salę, w której przebywa pod opieką nauczyciela,
  4. na zajęcia wychowania fizycznego uczniowie przebierają się w klasie,
  5. w celu zminimalizowania kontaktów między uczniami poszczególnych klas wprowadza się następującą organizację pracy: nauczyciel prowadzący zajęcia decyduje o przerwie,
  6. nauczyciel organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut,
  7. sale lekcyjne wietrzone są co godzinę w czasie przerw międzylekcyjnych, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

 

  1. Organizacja pracy w klasach IV-VIII.
  1. w celu zminimalizowania kontaktów między uczniami poszczególnych klas uczniowie rozpoczynają zajęcia zgodnie z ustalonym tygodniowym rozkładem zajęć,
  2. uczniowie realizują wszystkie zajęcia w jednej wyznaczonej sali (z wyjątkiem zajęć informatyki i wychowania fizycznego),
  3. uczniowie wchodząc i wychodząc z zajęć informatyki dezynfekują ręce, na tą czynnością czuwa nauczyciel prowadzący zajęcia,
  4. po każdych zajęciach informatyki blaty i oparcia krzeseł są dezynfekowane,
  5. sale lekcyjne wietrzone są co godzinę w czasie przerw międzylekcyjnych, a w razie potrzeby także w czasie zajęć,
  6. pomoce dydaktyczne używane są rotacyjnie (przechodzą 2 dniową kwarantannę). Pomoce dydaktyczne używane codziennia są każdego dnia dezynfekowane.
  7. w trakcie nauki muzyki nie organizuje się śpiewu chóralnego, a uczeń korzysta z własnego instrumentu.
  1. Organizacja przerw międzylekcyjnych.
  1. uczniowie spędzają przerwy międzylekcyjne w wyznaczonych strefach znajdujących się bezpośrednio przy sali, w której mają zajęcia, zachowując odstęp 1,5 m od uczniów sąsiedniej klasy, a w sytuacji przemieszczania się uczniów innej klasy  pozostawiają dla nich wolną przestrzeń,
  2. bez zgody nauczyciela nie mogą opuszczać wyznaczonych stref,
  3. uczniowie nie przemieszczają się na inne poziomy w szkole (z wyjątkiem przejścia na lekcje informatyki, wychowania fizycznego oraz korzystania z toalety),
  4. uczniowie korzystają z toalet znajdujących się na poziomie, na którym mają zajęcia,
  5. uczniowie mogą spędzać przerwy na podwórku szkolnym tylko za zgodą nauczyciela dyżurującego,  
  6. po każdej przerwie korytarze są wietrzone.

 

  1. Zasady korzystania z szatni.
  1. w celu zminimalizowania kontaktów między uczniami poszczególnych klas uczniowie rozpoczynają zajęcia o różnych porach, korzystając z co drugiego boksu,
  2. uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż na 15 minut przed rozpoczęciem lekcji,
  3. każda uczeń posiada swoje, wyznaczone miejsce,
  4. obowiązkowo w szatni uczniowie zakrywają usta i nos, aż do momentu wyjścia do wyznaczonej strefy przy sali lekcyjnej,
  5. obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania w szatni dłużej niż to konieczne,
  6. przestrzeń szatni jest dezynfekowana każdego dnia po zakończeniu zajęć.

 

  1. Organizacja zajęć wychowania fizycznego:
  1. przed wejściem na salę gimnastyczną oraz po zakończonych zajęciach wychowania fizycznego, należy umyć ręce wodą z mydłem lub je zdezynfekować,
  2. uczniowie przebierają się w przydzielonych salach, w osobnych pomieszczeniach dla dziewcząt i dla chłopców,
  3. zabronione jest wchodzenie do szatni grupy przed lekcją bez wyraźnego wezwania nauczyciela,
  4. zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są w miarę możliwości na świeżym powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły; przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  5. obowiązuje bezwzględny zakaz dotykania sprzętu sportowego bez pozwolenia nauczyciela,
  6. każdy uczeń powinien posiadać podpisaną butelkę z wodą, butelek bez podpisu nie można używać,
  7. używany sprzęt sportowy podczas zajęć w sali gimnastycznej oraz na boisku (piłki, skakanki, obręcze itp.), jak również podłoga w sali gimnastycznej są myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach,
  8. przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostaje usunięty lub uniemożliwia się do niego dostęp,
  9. podczas realizacji zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe (np. koszykówka, piłka ręczna),
  10. salę gimnastyczną wietrzy się po każdych zajęciach wychowania fizycznego.

 

  1. Organizacja zajęć pozalekcyjnych.
  1. zajęcia rozwijające wynikające z godzin do dyspozycji dyrektora realizowane są w ramach planu,
  2. zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w grupach mieszanych realizowane są w sposób zapewniający utrzymanie co najmniej 1,5 m odległości  od uczniów z innej klasy.

 

  1. Organizacja pracy świetlicy szkolnej.
  1. świetlica jest przeznaczona dla uczniów, którzy korzystają z niej ze względu na czas pracy rodziców,
  2. pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej,
  3. zajęcia świetlicowe organizowane są w wyznaczonej Sali na I piętrze.
  4. w przypadku gdy rodzic przyprowadza dziecko z widocznymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych, nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka na świetlicę,
  5. uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów (zabawek, własnych książek lub czasopism), uczniowie korzystają z własnych przyborów szkolnych,
  6. gry, książki, zabawki i inne pomoce dydaktyczne używane są rotacyjnie (przechodzą 2 dniową kwarantannę). Pomoce dydaktyczne używane codziennie są każdego dnia dezynfekowane.
  7. uczniowie przebywający w świetlicy mają dostęp do środki do dezynfekcji rąk pod nadzorem opiekuna,
  8. świetlica jest wietrzona nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem uczniów oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji,
  9. w przypadku wychodzenia na teren przyszkolny uczniowie zobowiązani są przestrzegać ustalonych na okres pandemii środków ostrożności, w szczególności unikania aktywności sprzyjających bliskiemu kontaktowi.

 

  1. Organizacja pracy biblioteki szkolnej.
  1. bibliotekarz obowiązkowo powinien zakrywać usta i nos, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe,
  2. przed biblioteką należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m dystansu społecznego),
  3. bibliotekarz (pracownik) systematycznie wietrzy pomieszczenie,
  4. dostęp do księgozbioru zostaje ograniczony w wolnym dostępie do półek,
  5. okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach wynosi 2 dni,
  6. kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma,
  7. przyjęte książki zostają odłożone do pudła; odizolowane egzemplarze zostają oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 2 dni.
  8. wypożyczane/ zwracane przez czytelników książki będą odkładane na stół/ stolik, specjalnie do tego przygotowany, z którego bibliotekarz będzie je odbierał i wypożyczał.

 

  1. Organizacja pracy stołówki.
  1. uczniowie korzystający z wyżywienia spożywają posiłki w szkolnej stołówce,
  2. przed wejściem na stołówkę uczniowie dezynfekują lub myją ręce,
  3. na jednej przerwie obiadowej na posiłek przychodzą uczniowie z jednego  poziomu szkoły (wg ustalonego harmonogramu),
  4. uczniowie schodzą do szkolnej  stołówki w odstępach 1,5 m między klasami, pod opieką nauczyciela,
  5. obsługa wydaje przygotowane zestawy sztućców wraz z posiłkiem,
  6. uczniowie spożywają posiłki przy wyznaczonych (na stałe) stolikach z rówieśnikami ze swojej klasy,
  7. po posiłku uczniowie wracają na zajęcia lekcyjne w odstępach pod opieką nauczyciela,
  8. po każdej grupie dezynfekowane są  blaty stołów i poręcze krzeseł,
  9. wielorazowe naczynia i sztućce są  wyparzone lub myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 stopni.
  10. pracownicy kuchni przestrzegają zasady zachowania dystansu -  min. 1,5 m odległości od zajmowanych stanowisk pracy; jeśli zachowanie dystansu jest niemożliwe stosują  środki ochrony indywidualnej,
  11. Pracownicy kuchni przestrzegają zasad wysokiej higieny poprzez: częste mycie stanowisk  pracy, dezynfekcję stanowisk pracy po zakończeniu czynności, bieżące mycie i dezynfekcję opakowań produktów, sprzętu kuchennego.

 

III. Organizacja pracy zdalnej.

  1. z uwagi na istniejące zagrożenie epidemiczne, istnieje możliwość zmiany formy kształcenia- na kształcenie hybrydowe lub zdalne,
  2. jeśli ze względu na sytuację epidemiologiczną będzie zagrożone zdrowie uczniów, dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony,
  3. zawieszenie zajęć może dotyczyć jednego lub kilku oddziałów bądź klas, etapu edukacyjnego lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć,
  4. w sytuacji, o której mowa w pkt 1 lub 2 szkoła prowadzi zajęcia w oparciu o platformę MS TEAMS oraz przez e-dziennik elektroniczny, przy pomocy poczty elektronicznej.
  5. W przypadku pracy zdalnej nauczyciele mają obowiązek prowadzić minimum 50% zajęć tygodniowo dla każdej klasy z wykorzystaniem videolekcji.
  6. Aby zapewnić bezpieczne uczestnictwo uczniów w zajęciach, wychowawcy klas przeprowadzą lekcje wychowawcze poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz będą monitorować przebieg nauczania zdalnego.
  7. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, zgodnie z potrzebami dotyczącymi realizowania podstawy programowej, korzystają z wybranych przez siebie zasobów dydaktycznych.
  8. W sytuacji, gdy nauczyciele poszczególnych przedmiotów stwierdzą trudności w nabywaniu wiedzy i umiejętności przez uczniów w warunkach pracy zdalnej, zgłaszają ten fakt dyrektorowi szkoły i dokonają modyfikacji treści programowych danego przedmiotu.
  9. W sytuacji wystąpienia trudności z realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego lub stwierdzenia potrzeby wprowadzenia zmian, w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców, nastąpi modyfikacja programu.
  10. Ustalone z nauczycielami tygodniowe zakresy treści nauczania wynikające z ramowych planów nauczana są realizowane z uwzględnieniem równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, zróżnicowania zajęć w każdym dniu, możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia, łączenia przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć oraz konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.
  11. Potwierdzeniem uczestnictwa uczniów w zajęciach jest fakt nawiązania z nauczycielem połączenia audio i video oraz uczestniczenia w całej lekcji. W sytuacji wystąpienia problemów technicznych, podstawą uznania obecności ucznia jest oświadczenie rodzica potwierdzające chęć udziału dziecka w zajęciach. W przypadku prowadzenia zajęć przy pomocy dziennika elektronicznego podstawą uznania obecności ucznia na zajęciach jest odczytanie wiadomości od nauczyciela w dniu, kiedy zgodnie z planem przypada dana lekcja. Usprawiedliwianie nieobecności odbywa się na zasadach określonych w Statucie Szkoły.
  12. Szkoła organizuje i zapewnia uczniom udział w konsultacjach, które odbywać się będą na następujących zasadach:

a.   Konsultacje odbywać się będą wg ustalonego harmonogramu.

b. Uczeń, który zamierza wziąć udział w konsultacjach, ma obowiązek poinformowania nauczyciela przedmiotu o tym fakcie przynajmniej dzień wcześniej do godz. 1900, za pomocą dziennika elektronicznego (w przypadku uczniów klas I-III informuje nauczyciela rodzic). Nauczyciel potwierdza przyjęcie ucznia na konsultację i tworzy listę uczniów. W konsultacjach na jednej godzinie może brać udział maksymalnie 8 uczniów.

c.  W przypadku zgłoszenia przez ucznia chęci udziału w konsultacjach i niestawienie się  na nie ucznia, nauczyciel zawiadamia o tym fakcie rodzica. Nauczyciel odnotowuje nieobecność ucznia na liście obecności.

d.  Uczniowie podczas konsultacji siedzą w oddzielnych ławkach, stanowiska pracy są oddzielone od siebie o min. 1,5 m.

e.  Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniom nie wolno wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

f.    Na konsultacje może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych.

  1. Rodzic, który zdecydował się wysłać dziecko na konsultacje, ma świadomość, że szkoła może podjąć następujące działania:

- odizolować dziecko, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych,

- wezwać rodzica do natychmiastowego stawienia się w szkole w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka.

  1. Sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów odbywa się na zasadach określonych przez nauczycieli poszczególnych zajęć edukacyjnych i ma miejsce wyłącznie w formie stacjonarnej (w szkole) z wszystkich przedmiotów z wyłączeniem: muzyki, plastyki, techniki, wychowania fizycznego. Sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów w szkole odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
  2. Zajęcia realizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej obywać się będą w formie stacjonarnej (w szkole) z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

IV. Zasady postępowania pracowników w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

  1. w strefie czerwonej i żółtej nauczyciele oraz pracownicy szkoły, dokonują pomiaru temperatury w domu lub bezpośrednio po przyjściu do szkoły. W przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C, pracownik nie podejmuje pracy, niezwłocznie powiadamia dyrektora  i powinien skorzystać z teleporady medycznej,
  2. do pracy w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną,
  3. pracownicy zachowują dystans społeczny minimum 1,5 m a jeśli to niemożliwe rekomenduje się stosowanie osłony ust i nosa,
  4. do szkoły nie są wpuszczane osoby, które nie mają uzasadnionego interesu przebywania na terenie placówki,
  5. toalety dla pracowników wyposażone są w środki do dezynfekcji rąk.

 

V. Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid.

W strefie czerwonej i żółtej w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;

    1. jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły)przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,
    2. jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy  37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły
  1. Zasady postępowania pracowników na terenie Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu sytuacji stwierdzenia zakażenia lub podejrzenia zachorowania na COVID-19 u pracownika.
    1. Pracownik, który zauważył u siebie niepokojące objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, kaszel, osłabienie organizmu, katar, niezwłocznie powiadamia drogą telefoniczną dyrektora i nie przychodzi tego dnia do pracy i powinien skontaktować się z lekarzem.
    2. Pracownik, który zauważył objawy choroby u współpracownika lub innej osoby przebywającej na terenie szkoły, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora. Dyrektor kontaktuje się z pracownikiem z objawami choroby w celu potwierdzenia informacji.
    3. Pracownik, który miał kontakt z osobą chorą, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie drogą telefoniczną dyrektora i nie przychodzi tego dnia do pracy. Pracownik powinien telefonicznie skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej, ul. M. B. Bolesnej 16B,  tel. 18 337 21 01 a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koranowiarusem. Dyrektor powiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej i stosuje się ściśle do wydawanych przez nią instrukcji i poleceń.
    4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem dyrektor niezwłocznie odsuwa pracownika od pracy. Pracownik zostaje odizolowany w wyznaczonym pomieszczeniu (sala nr 10) wyposażonym w środki ochrony i płyn dezynfekujący. Dyrektor szkoły powiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej i stosuje się ściśle do wydawanych przez nią instrukcji i poleceń.
    5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z podejrzeniem zakażenia koronawirusowem zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni płaskich (podłóg, ścian, blatów) i powierzchni dotykowych (klamek, włączników, poręczy, uchwytów itp.)
    6. Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie na terenie budynku lub w jego częściach co osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
    7. W przypadku potwierdzenia choroby jednego z pracowników dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym.

 

  1. Zasady postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 u dziecka na terenie szkoły.
    1. Nauczyciel lub pracownik obsługi, który zauważył niepokojące objawy choroby u dziecka przebywającego w szkole niezwłocznie informuje o tym fakcie dyrektora,
    2. jeśli dziecko manifestuje  lub przejawia objawy chorobowe zostaje odizolowane w wyznaczonym pomieszczeniu wyposażonym w środki ochrony i płyn dezynfekujący (sala nr 10),
    3. opiekę na dzieckiem sprawuje osoba wyznaczona przez dyrektora zabezpieczona niezbędnymi środkami ochrony, z zachowaniem dystansu minimum 1,5  m.
    4. wyznaczony przez dyrektora nauczyciel niezwłocznie informuje jednego z rodziców/opiekunów prawnych w celu pilnego odebrania dziecka z placówki,
    5. pomieszczenie, w którym przebywało dziecko z objawami chorobowymi zostaje poddane gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji,
    6. w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły otrzyma wiadomość, że uczeń miał kontakt z osobą zakażoną wirusem lub jest zakażony wirusem niezwłocznie powiadamia Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych przez nią instrukcji i poleceń.
    7. Dyrektor ustala listę pracowników, dzieci i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący i przekazuje ją do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

VI. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.

 

  1. Personel sprzątający jest odpowiedzialny za:
  • utrzymanie w czystości sal, toalet i ciągów komunikacyjnych tj. szatni oraz wejścia do szkoły i korytarzy poprzez codzienną dezynfekcję powierzchni podłogowych po zakończonych zajęciach opiekuńczych (min. 1 raz dziennie),
  • dezynfekowanie powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, klawiatury, włączników, toalet, umywalek i powierzchni płaskich - blatów stolików w salach, mebli, blatu kuchennego i parapetów (mn. 1 dziennie),
  • przestrzeganie zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji i ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń tak, aby dzieci i uczniowie  nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji,
  • bieżącą dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu urządzeń sanitarno-higienicznych,
  • prowadzenie karty częstotliwości wykonywanych czynności dla każdej sali zgodnie z opracowanym wzorem.
  1. w szkole zapewnia się miejsce - pojemniki do wyrzucania jednorazowych masek lub rękawic używanych przez uczniów lub pracowników,
  2. szczegółowe zasady mycia i dezynfekcji pomieszczeń określają wprowadzone w szkole procedury, stanowiące załącznik do niniejszego regulaminu.

 

BEZPIECZENSTWO(1).pptx

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Jastrzębiu
    Jastrzębie 131
    34-606 Łukowica
  • 18 3335254

Galeria zdjęć