29 października 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III brali udział w ważnym wydarzeniu szkolnym - sadzeniu roślin miododajnych. Spotkanie rozpoczęła Prezes Koła Pszczelarzy Łukowica Pani Natalia Śmierciak, która opowiedziała o tym jak ważną rolę pełnią pszczoły w naszym życiu.
Krzewy otrzymaliśmy za pośrednictwem Koła Pszczelarzy w Łukowicy, od Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego z programu: "Pomagamy pszczołom w powiecie limanowskim".
Następnie wszyscy z zaangażowaniem sadzili krzewy, które jednocześnie upiększą nasz "Magiczny zakątek".
Do pomocy przy sadzeniu dołączyli się Rodzice naszych uczniów: Pan Krzysztof Nowak i Pan Andrzej Setlak.
Z utęsknieniem będziemy się przyglądać efektom naszej pracy.
Samorząd Uczniowski zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym:
„Znam swoje prawa i obowiązki”
Cele konkursu:
Zasady konkursu:
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej
Konkurs w formie plastycznej.
Zadaniem uczestnika konkursu jest:
Wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, w dowolnym formacie. Każdy może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę.
Planowana jest wystawa prac konkursowych
Prace oddawać można do 23.12.2021roku.
Prace zbierają członkowie SU, którzy udzielają wszelkich informacji o konkursie.
Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na najkulturalniejszego ucznia/uczennicę naszej szkoły pt. „UCZEŃ KULTURALNY NA CO DZIEŃ”.
Regulamin konkursu na najkulturalniejszego ucznia/uczennicę pod hasłem:
„UCZEŃ KULTURALNY NA CO DZIEŃ”.
Cel konkursu: Promowanie kulturalnego zachowania wśród uczniów w szkole.
W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie szkoły. Konkurs podzielony jest na dwie grupy wiekowe: klasy I – III oraz klasy IV – VIII. W każdej z grup wiekowych wybierana jest jedna dziewczynka i jeden chłopiec.
Konkurs rozpoczyna się we wrześniu 2021 roku i trwa do końca maja 2022 roku.
Kandydat na najkulturalniejszego ucznia/uczennicę:
Nominacje do tytułu najkulturalniejszego ucznia odbywają się co miesiąc: od października 2021r. do maja 2022r.
Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs recytatorski wierszy o tematyce patriotycznej w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie. kl I-III oraz kl. IV-VIII
Celem konkursu jest popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej:
• Zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami.
• Rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej.
• Utrwalanie poczucia dumy narodowej.
• Promowanie młodych talentów.
Konkurs odbędzie się 19.11.2021 r.
Zadaniem uczestnika jest recytacja dowolnie wybranego wiersza o tematyce patriotycznej.
Termin zgłoszeń do konkursu do dn. 29.10.2021r. do przedstawicieli SU.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Tuż przed zbliżającym się Świętem Zmarłych członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie kl. VIII po raz kolejny włączyli się do akcji „Szkoła pamięta”, przygotowali w tym celu gazetkę oraz apel upamiętniając tych, którzy od nas odeszli. Zaprosili również poszczególne klasy by włączyły się do akcji zachęcając, aby przygotowały wystawę w swoich klasach poświęconą bohaterom lokalnym lub ważnym postaciom w historii.
Na prośbę Kierownictwa Kuratorium Oświaty w Krakowie przekazujemy Naszym Uczniom z kl. 7-8 informację o możliwości zgłoszenia swojego udziału w "Konsultacji strategii dla młodych w województwie małopolskim".
UWAGA: rejestracja uczniów trwa do 3 listopada.
Zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców i sympatyków naszej Szkoły do współtworzenia prac świątecznych w formie stroików, bombek, ozdób i innych oryginalnych wytworów.
Wzorem poprzedniego kiermaszu w pierwszej kolejności, w dniu 10 grudnia 2021 r. planujemy wystawić do sprzedaży wszystkie prace na terenie Szkoły, a w dniu 19 grudnia 2021 r. wziąć udział w II Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Gminie Łukowica.
Zachęcamy Wszystkich do podzielenia się swoim talentem i pomysłowością, docenimy każdy wkład.
Przesyłamy do Państwa informację o kolejnym konkursie dla dzieci, w którym uczeń może wygrać hulajnogę.
Zasady konkursu są bardzo proste, warto wziąć udział, w tamtym roku 25% nagród z małopolski trafiło do uczniów powiatu limanowskiego, to oni najbardziej się postarali. Tak jak i w zeszłym roku, mogą brać udział w nim tylko dzieci, których jeden z rodziców jest ubezpieczony w KRUS.
Nauczycielu!!!
Gdy kiedyś zejdą się wasze drogi,
Niech Ci będzie dzień tak błogi,
Jak dziś, przy Twoim święcie,
Byś z uśmiechem mógł powiedzieć
Żeś dobrych uczniów miał
I żeś kochał ich zawzięcie.
W dniu tego wspaniałego święta,
za trudną pracę z nimi i okazane serce,
chylimy głowy w ogromnej podzięce.
Życzy Rada Rodziców wraz z uczniami.
W dniu 13 października 2021r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Została ona przygotowana przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego i uczniów klas IV – VIII. W trakcie uroczystości uczniowie z klas I – III przedstawili inscenizację pt. „Pod grzybkami w lesie – poszukiwania pierwszoklasistów” przygotowaną przez wychowawcę klasy I. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu i przyjęci do grona społeczności szkolnej. Oprawę muzyczną przygotował nauczyciel muzyki. Koncert instrumentalny dedykowany nauczycielom i pracownikom szkoły w wykonaniu Patryka Matyszczaka ucznia kl. VIII i Kristiana Kunickiego z klasy VII był pięknym podsumowaniem tej uroczystości.
Tegoroczne obchody VII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w dniu 8 października 2021r. przebiegały pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Rozpoczęła je gra terenowa. Uczniowie wraz z opiekunami, wychowawcami i dyrektorem szkoły wyruszyli w trasę, na której czekały na nich zadania do rozwiązania. Dotyczyły one zagadnień związanych z literaturą i promocją czytelnictwa. Dzięki pomocy druhów OSP w Jastrzębiu wszystko przebiegło sprawnie, a uczestnicy byli bezpieczni. Po powrocie do szkoły uczniowie wysłuchali wiersza Joanny Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?”. Następnie odbył się maraton czytania wybranych fragmentów książki „Dziennik Cwaniaczka”. Obejrzeli film detektywistyczny pt. „Operacja człowiek w czerni”. Uczestniczyli również w licznych zabawach językowych i integracyjnych. Ostatnią atrakcją wieczoru była dyskoteka.
Rodzice i pracownicy szkoły przygotowali gorącą kolację oraz przekąski i smaczny poczęstunek.
1 października 2021r. obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole uczniowie klas IV, V, VII i VIII uczestniczyli w obchodach tego święta. Zostały przygotowane różne zabawy, których celem było propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Uczniowie grali w gry karciane, układali układanki, rozwiązywali krzyżówki, uzupełniali brakujące luki, kodowali i rozkodowywali hasła – wszystko to z wykorzystaniem tabliczki mnożenia. W każdej klasie wyłoniono Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Zmagania z zadaniami i rywalizacja wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki.
Po zorganizowaniu akcji szkoła otrzymała licencję lokalnego organizatora w kolejnych latach.
30 września 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję spotkać się z Panią Beatą Setlak pasjonatką języka migowego. W związku z tym, że niedawno był Dzień Osób Głuchych, Pani Beata odwiedziła naszych przedszkolaków, które z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem nauczyły się w tym języku kilku podstawowych słów, bawiły się w odgadywanie dźwięków oraz słów wypowiadanych przez inne dzieci z grupy. Dziękujemy Pani Beacie, że znalazła czas, aby opowiedzieć nam o swojej pasji.
Jak co roku w naszej szkole, 28 września, obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Z tej okazji uczniowie klas I-V obejrzeli prezentację na temat języków obcych ze świata i sprawdzili swoją wiedzę na temat państw europejskich rozwiązując quiz "Co to za kraj?". Uczniowie mieli za zadanie pokolorować flagi państw europejskich, a następnie sprawdzili swoją umiejętność rozpoznawania języków podczas zabawy "Jaki to język?". W tym dniu uczniowie klas VII-VIII sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą charakterystycznych dla danego kraju rzeczy, a także wzięli udział w teleturnieju, podczas którego wykorzystywali zarówno swoją znajomość języka angielskiego jak i wiedzy ogólnej.
W dniu 16 września 2021 r. uczniowie klas I - III wzięli udział w spotkaniu z policjantami w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły".
Zasady konkursu są bardzo proste, warto wziąć udział, w tamtym roku 25% nagród z małopolski trafiło do uczniów powiatu limanowskiego, to oni najbardziej się postarali. Tak jak i w zeszłym roku, mogą brać udział w nim tylko dzieci, których jeden z rodziców jest ubezpieczony w KRUS.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu zakwalifikowała się do ósmej edycji mPotęgi – programu grantowego z matematyki.
Otrzymaliśmy grant dla klas 7-8 na zorganizowanie zajęć matematycznych, zainteresowanie młodzieży matematyką i zauważenie jej w otaczającym nas świecie.
W 8. edycji mPotęgi granty otrzymało 161 projektów z całej Polski. Jest to 91 projektów kierowanych do uczniów klas 4-6 oraz 70 projektów dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczyła na granty, wyniesie prawie 943 tys. zł.
Uczniowie, którzy wezmą udział w dofinansowanych projektach, będą mogli m.in. poszukać symetrii w przyrodzie i architekturze czy odnaleźć matematykę w poezji, literaturze i sztuce. Wśród projektów znalazł się też pomysł nauczania matematyki przez zmysły. Dzieci i młodzież będą mogli matematykę zobaczyć, usłyszeć, dotknąć a nawet powąchać.
mPotęga to program, który Fundacja mBanku realizuje już od siedmiu lat. W tym czasie dofinansowała ponad 1 tys. projektów kwotą blisko 6 mln złotych. Odbiorcami tych działań było ponad 1 mln uczniów w całej Polsce.
Szanowni Państwo,
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br.
Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.
Obowiązkową i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl należy zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy.
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie:
Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi – telefonicznie (z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99) lub bezpośrednio. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem.
Udział w spisie to nasz ustawowy obowiązek – nie odkładajmy go na ostatnią chwilę.
Spiszmy się, bo Liczymy się dla Polski!
9 września 2021 r. tj. CZWARTEK, o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci i uczniów naszej szkoły. Zapraszamy