Ten opłatek wszystkich łączy, tłumi spory, kłótnie kończy.
Ten opłatek może wiele z nim życzenia płyną szczere.
Wiary, co góry przenosi, nadziei, która nie gaśnie.
Miłości w każdej ilości od Bożej Dzieciny.
Oraz dużo zdrowia i spełnienia marzeń
w nadchodzącym Nowym Roku 2022.
Dla Grona Pedagogicznego, Obsługi oraz Uczniów i Rodziców życzy Rada Rodziców.
Wesołych Świąt!!!
Przez prawie cztery miesiące uczniowie klasy siódmej i ósmej brali udział w projekcie i rywalizowali między sobą o miano najlepszego „kolekcjonera – mistrza sprawności matematycznych”.
Zrealizowane sprawności to:
"Projektant- grafik" , "Koneser liczb", "Super rachmistrz - mistrz tabliczki mnożenia", „Pitagorejczyk”, „Stereometra”, "Krzyżówkołamacz", „Wesoły logik”, „Chemik”, „Super sportowiec”, „Znawca Zabytków” oraz „Matematyk w poezji”.
17 grudnia 2021 w świątecznej atmosferze wyłoniliśmy zwycięzców projektu „Kolekcjoner sprawności matematycznych” .
I miejsce:
Zuzanna Tokarczyk kl.8
Aneta Klag kl.7
II miejsce:
Anita Jarek kl.8
Klaudia Matyszczak kl.7
III miejsce:
Michał Gamoń kl. 8
Rafał Hebda kl. 8
Julia Klag kl. 7
wyróżnienia:
Patrycia Szczesna, Natalia Litwa, Patryk Matyszczak, Mateusz Koszut, Patryk Gancarczyk kl.8
Martyna Tokarz, Martyna Klag, Dorota Tokarz, Kristian Kunicki, Dominik Kamiński kl.7
udział:
Krzysztof Szewczyk kl.8
Nagroda za najpiękniejszy wiersz o tematyce matematycznej:
Aneta Klag kl.7
W dniu 17 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe świąteczne przedstawienie. Były to Jasełka przygotowane przez uczniów z klas IV – VIII. Tegoroczna uroczystość wigilijna była z pewnością niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń, chwil refleksji i zadumy…
Były życzenia, poczęstunek i wspólne kolędowanie. Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna przygotowana przez ucznia klasy VIII Patryka Matyszczaka i Kristiana Kunickiego z klasy VII.
Odbyło się również ogłoszenie wyników szkolnych konkursów artystycznych i wręczenie nagród laureatom oraz podsumowanie projektu matematycznego mPotęga.
W tym roku w ramach II edycji świątecznej akcji charytatywnej RAZEM NA ŚWIĘTA cała społeczność naszej szkoły włączyła się w zbiórkę maskotek, książek, zabawek, słodyczy i owoców na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.
W dniu 19 grudnia 2021r. wszystkie dary trafiły do zaprzyjaźnionej z nami placówki. Pomimo trudnego czasu pandemii, kolejny raz pokazaliśmy, że nie zapominamy o tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
Dziękujemy wszystkim za hojność, wrażliwość i empatię. Słowa podziękowania kierujemy również do anonimowych darczyńców – ludzi o wielkim sercu, na których zawsze możemy liczyć. Nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu. Ilość zebranych darów przerosła nasze oczekiwania i utwierdziła nas w przekonaniu, że czynimy dobro.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, aby przyjście na świat Chrystusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość.
W dniu 14 grudnia 2021 roku w ramach realizacji kolejnej sprawności „Super sportowiec” odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną panią Krystyną Golonka. Podczas spotkania poruszone tematy właściwej higieny ciała, umysłu i odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się, że zachowanie odpowiednich zasad niezbędne jest do poprawnego funkcjonowania młodego organizmu, często narażonego na duży wysiłek umysłowy i fizyczny.
Młodzież klas 7 i 8 z taką wiedzą i pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Teresy Gądek uczestniczyła w zdobywaniu kolejnej sprawności matematyczno-sportowej „Super sportowiec”. Rywalizacja i zaciętość sportowa nie przeszkadzała w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Pod koniec uczniowie samodzielnie wykonali „Próbę Ruffiera”.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Szczegóły dostępne są poniżej.
SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
1. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu.
2. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu.
3. Konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach wiekowych:
4. Osoba zgłaszająca się do konkursu przygotowuje jedną wybraną przez siebie tradycyjną kolędę lub pastorałkę, którą zaśpiewa z podkładem muzycznym.
Uwaga! Zgłoszenia zawierające współczesne piosenki świąteczne nie będą przyjmowane.
5. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmuje p. Joanna Izworska w szkole lub przez e-mail (j.izw@o2.pl) do 15 grudnia 2021 r. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i klasę uczestnika oraz tytuł wykonywanego utworu.
6. Występy konkursowe oceniać będzie komisja konkursowa, biorąc pod uwagę szczególnie:
7. Występy konkursowe odbywać się będą 17 grudnia 2021 r.
8. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas szkolnej Wigilii.
9. Dodatkowych informacji o konkursie udziela p. Joanna Izworska (j.izw@o2.pl).
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu
serdecznie zaprasza do udziału w akcji charytatywnej „RAZEM NA ŚWIĘTA” na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.
Celem tegorocznej edycji jest pozyskanie słodyczy, naturalnych soków oraz owoców, które w okresie przedświątecznym zostaną przekazane podopiecznym hospicjum. Dotychczas udało się nam pozyskać książki, maskotki i pluszaki, które trafią do zaprzyjaźnionej z nami placówki. Obecnie przebywa tam 52 dzieci.
Wszystkie produkty można składać w budynku szkoły w godzinach 7.30 – 15.00 w dniach 13 – 17 grudnia 2021 r.
Zbiórka owoców: piątek 17 grudnia 2021 r.
Z góry dziękujemy za udział w zbiórce i liczymy na Wasze dobre serca.
W grudniu w ramach realizacji projektu mPotęga pt. „Kolekcjoner sprawności matematycznych” odwiedziliśmy barokowo-renesansowy Zamek w Nowym Wiśniczu.
Poznaliśmy tam tajniki alchemii, postać Michała Sędziwoja, słynnego alchemika rodem z Łukowicy oraz szukaliśmy matematyki w pięknej architekturze tegoż zamku. Przenieśliśmy się też czasie poznając stroje, obyczaje i kunszt walki rycerzy.
W dniu 10.12.2021 w ramach Dnia Języków Europejskich uczniowie klasy 7 i 8 przygotowali przedstawienie
o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie opowiedzieli jak wyglądają przygotowania do świąt, jakie potrawy są spożywane w wigilię, oraz o zwyczajach jakie panują w tych krajach podczas obchodzenia Świat Bożego Narodzenia. Spotkanie to uczniowie uświetnili śpiewem kolęd w języku niemieckim, recytacją krótkich wierszyków, a także uczniowie mogli skosztować pysznych, kolorowych pierników.
Święty Mikołaj odwiedza dzieci w każdym miejscu i na całym świecie. 7 grudnia przybył także do Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu. Cała społeczność szkolna z radością go przywitała. Dzieci klas 0 - I prezentowały swoje talenty w inscenizacji "Kłopoty w Laponii", starały się ze wszystkich sił przekonać Mikołaja, że byli bardzo grzeczni i z całą pewnością zasłużyły na prezenty. Dziękujemy i do zobaczenia za rok.
W listopadzie w naszej szkole po raz drugi odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Uczestnicy konkursu przypomnieli utwory sławnych poetów, mówili o przywiązaniu do wszystkiego, co ojczyste: historii, tradycji, języku, ukazując piękno i wagę tematu, jakim jest patriotyzm.
Celem konkursu było:
– uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
– popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, – kształtowanie postaw patriotycznych,
– upowszechnianie kultury żywego słowa,
– budzenie i rozwijanie zdolności recytatorskich.
Uczestnikami konkursu były uczennice kl. VII. Dobór repertuaru był bardzo interesujący, komisja zwracała uwagę, aby utwory były przedstawione w kilku kryteriach, co dało ciekawy obraz polskiej poezji patriotycznej. Można było wysłuchać znanych i mniej znanych utworów wielu polskich poetów.
Po wysłuchaniu uczestników jury postanowiło przyznać następujące miejsca:
I miejsce: Aneta Klag
II miejsce: Martyna Klag
III miejsce: Julia Klag, Dorota Tokarz
Już dwa i pół miesiąca młodzież naszej szkoły rywalizuje w zdobywaniu „sprawności matematycznych” w przeróżnych konkurencjach, grach, konkursach, krzyżówkach i zagadkach.
Uczniowie poszerzają swoje umiejętności zarówno matematyczne, informatyczne, logicznego myślenia a także plastyczne.
W ramach projektu zwiedziliśmy Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu gdzie poszukiwaliśmy matematyki w architekturze dawnej Galicji, a w grudniu w tym celu zamierzamy odwiedzić barokowo-renesansowy Zamek w Nowym Wiśniczu. Poznamy tam tajniki alchemii oraz postać Michała Sędziwoja, słynnego alchemika rodem z Łukowicy.
Do końca projektu został już tylko miesiąc, a emocje związane z wyłonieniem zwycięzców matematycznych potyczek są coraz większe.
„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”.
Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Pani Dyrektor wręczyła każdemu uczniowi pierwszej klasy Wyprawkę Czytelniczą przekazaną przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiego projektu "Mała książka - wielki człowiek".
25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III odbyli wycieczkę do Nibylandii w Brzeznej. Najpierw wszyscy doskonale się bawili w Sali Zabaw, potem pani animatorka pokazała układy taneczne i wspólnie ze wszystkimi tańczyła przy muzyce. Po tańcach, spragnieni i głodni odpoczywali posilając się. Kolejną atrakcją były wróżby andrzejkowe i dalsze zabawy w Sali Zabaw. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!
W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej.
Z wyrazami szacunku
Anna OstrowskaRzecznik PrasowyMinisterstwo Edukacji i Nauki
W dniu 19 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Sandomierza. Na miejsce dotarliśmy ok. 9.30. Zwiedzanie Sandomierza rozpoczęliśmy od spotkania z Panią przewodnik, spaceru po Rynku i uliczkach tego pięknego miasta. Program wycieczki obejmował: przejście uchem igielnym, spacer po wzgórzu staromiejskim, zwiedzanie zbrojowni rycerskiej, gdzie mogliśmy ubrać stroje damskie, a także zbroje rycerskie. Ciekawym punktem zwiedzania było przejście trasą podziemną, gdzie musieliśmy pokonać 360 schodów. Następnie przeszliśmy obok Domu Długosza - obecnie Muzeum Diecezjalne i Katedry. Zmęczeni pozwoliliśmy sobie na krótki relaks na sandomierskim rynku. Był czas na zakup pamiątek i zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Tuż przed 14.00 udaliśmy się w drogę powrotną, gdzie ostatnim przystankiem był MacDonald. Do domu wróciliśmy ok. 18.30 bardzo zadowoleni.
15 listopada 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego miały możliwość spotkać się z Panią Dominiką Nowak, która odpowiedziała na ich zaproszenie. Pani Dominika, wykorzystując wosk, który pozyskuje od pszczół z rodzinnej pasieki, tworzy z pasją, cierpliwością, niezwykłym zaangażowaniem i nieskrywaną radością piękne figurki i ozdoby. Dzięki jej pasji i chęci podzielenia się talentem, dzieci z oddziału przedszkolnego stworzyły samodzielnie wiele pięknych figurek i dekoracji na choinkę. Same wykonały woskowe świeczki. Z pomocą Pani Dominiki, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa, nalewały bardzo ostrożnie wosk do foremek, a po zastygnięciu ich oczom ukazywały się piękne pszczółki, ule, zajączki i inne ozdoby, a to co stworzyły mogły zabrać do domów. Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie i zapraszamy ponownie.
Dnia 10 listopada 2021r. w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, której przewodnim hasłem były słowa „Gdy wolności nadszedł czas”. Rozpoczęliśmy ją wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu Dzięki inscenizacji młodsi koledzy i koleżanki mogli się dowiedzieć, dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Ponad sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Uczestnicząc w akademii oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją nadal. Bo dziś nie musimy walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia, lecz pamiętamy o tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla ludzi najcenniejsze - własnego życia.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
28 października 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III odbyli wycieczkę na Konigórkę, gdzie próbowali swoich możliwości w jeździe konnej. Następnie odwiedzili piekarnię. Pan piekarz opowiedział o trudnej pracy, a następnie wszyscy mogli spróbować zrobić bułeczki i plecionki. Później pod pomnikiem poświęconemu Józefowi Piłsudskiemu i 25 poległym z Gminy Łukowica walczącym o wolność Polski zapalili znicz w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Spacerkiem wszyscy przeszli do parku, w którym obserwowali drzewa i zwierzęta żyjące w tym ekosystemie. Na placu zabaw wszyscy doskonale się bawili.