Od 22.03.2021 ruszają zapisy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku Bieg odbędzie się 16.05.2021 r. (niedziela), trasa jak w poprzednich latach - na dystansie 1963 metrów.
Warunkiem uczetnictwa jest złożenie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego i wniesienie opłaty wpisowej 20 zł.
Patronat Honorowy nad Biegiem:- Urszula Nowogórska - poseł na Sejm RP- Bogdan Łuczkowski - wójt Gminy Łukowica
Zapraszamy do zapisów.
„Szukamy sobowtóra Tadeusza Kościuszki”
Uczeń kl. VIII Krystian Klag zajął II miejsce w I Powiatowym Konkursie o Tadeuszu Kościuszce zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie pod patronatem Starosty Powiatu Limanowskiego i Wójta Gminy Limanowa.
Celem konkursu była popularyzacja wizerunku Tadeusza Kościuszki i głoszonych przez niego uniwersalnych ponadczasowych idei, rozwijanie zainteresowań historią Polski oraz rozwijanie artystycznych uzdolnień dzieci i młodzieży.
Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego. Prace oceniano w trzech kategoriach: − I grupa – uczniowie klas 0-3, −II grupa – uczniowie klas 4-6, −III grupa – uczniowie klas 7-8
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było upodobnienie się do postaci Tadeusza Kościuszki (portret, scenka z życia), sfotografowanie przez uczestnika konkursu własnej stylizacji i nadesłanie zdjęcia na adres organizatora.
Nie było to łatwe zadanie, ponieważ w konkursie brano pod uwagę: pomysł, jakość wykorzystanych elementów i rekwizytów, dbałość o szczegóły – to one tak naprawdę decydowały o wygranej. Poza tym konkurencja była bardzo duża, jednak zaangażowanie opiekunów i samego ucznia dały szansę na tak wspaniały wynik.
Gratulujemy.
https://misje.franciszkanie.pl/filmy/
,,Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, ale z wielką miłością’’
Matka Teresa z Kalkuty
Krakowska Prowincja Franciszkanów jest bardzo mocno zaangażowana w działalność misyjną. W odległych krajach na misjach przebywa ponad 50 zakonników. Kraje, w których pracują misjonarze to Boliwia, Peru, Paragwaj (Ameryka Południowa), Uganda (Afryka), Uzbekistan (Azja) oraz Ukraina. Misjonarze tej prowincji pracują również w Rosji i w Albanii.
Nasza szkoła nawiązała współpracę z księdzem Adamem Klagiem – misjonarzem pochodzącym z Łukowicy i pracującym w Ugandzie. Pragnie on wyposażyć klasy w szkole w Kabunza. Planuje zakup ławek i stolików dla uczniów. Brakuje mu jednak środków finansowych. Liczy na naszą pomoc.
Ofiary na misje w Ugandzie można złożyć na konto Sekretariatu Misyjnego w Krakowie:
Numer konta:
Pekao S.A: 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970
Z dopiskiem: Ofiara na doposażenie przedszkola w Uganda – Matugga. o. Adam Klag
Właściciel konta:
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
Wiemy dobrze, że dzięki wspólnym działaniom, praca księdza Adama będzie mogła przynosić lepsze owoce i dostarczy wiele radości tym, do których został on posłany.
Pragniemy zachęcić wszystkich do zaangażowania się w to dzieło. Wspomaganie bliźnich z krajów misyjnych kształtuje postawy dojrzałości chrześcijańskiej, która wyraża się w przykazaniu miłości .
Niech będzie to również dla nas wszystkich wyraz solidarności z tymi, którzy głoszą Ewangelię, i z tymi, którzy wciąż czekają na Dobrą Nowinę.
Konkurs adresowany jest do uczniów i dzieci Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu.
Prace konkursowe będą oceniane w dwóch grupach wiekowych:
I grupa: klasy 0 - 3
II grupa: klasy 4 – 8
Każdy uczestnik może przedstawić po jednej pracy w każdej z trzech kategorii (stroik, jajko wielkanocne, kartka świąteczna), wykonanej indywidualnie w dowolnej technice i dostarczone w bezpieczny sposób do szkoły do dnia 26 marca 2021 r. Prace powinny być zaopatrzone w kartkę z imieniem i nazwiskiem autora oraz klasą i złożone w auli obok szatni.
Ogłoszenie wyników nastąpi 31 marca 2021 r. Przewidziane są nagrody. Życzymy wielu twórczych i ciekawych pomysłów.
W związku z rozpoczętą rekrutacją zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej strony internetowej : ttps://pslukowica.przedszkolna.net/na której znajdują się szczegółowe informacje o rekrutacji i pracy naszego Przedszkola Samorządowego "Miś Uszatek" . Pytania można kierować telefonicznie pod nr 18 33 35 0 18, lub na maila dotyczącego rekrutacji : misuszatekrekrutacja@interia.pl
Z wyrazami szacunku
Danuta Gądek- Czaja
dyrektor Przedszkola Samorządowego "Miś Uszatek" w Łukowicy
Żołnierze wyklęci, zdrajcami nazywani,
Przez tak wiele lat i miesięcy,
Zapomniani przez swoich, doczekali się chwili
Gdy wrócono ich naszej pamięci.
Ci niezłomni żołnierze, wierni prawdzie i wierze,
O prawdziwą Polskę walczyli,
Dla ojczyzny swej drogiej, ujarzmionej przez wroga,
Swego życia i krwi nie szczędzili.
O ironio historii, która wiernych swych synów
Za największych jej wrogów uznała,
Krew niewinna Polaków, wsiąkła w ziemię ojczystą
Gdy uczciwość z kłamstwem przegrała.
Nadszedł dla was czas prawdy, bohaterscy żołnierze,
Sprawiedliwości zorza jaśnieje,
Przywrócono wam godność, tak nikczemnie splamioną,
Cała Polska wam dzisiaj dziękuje.
Hołd Wam z serca składamy, o niezłomni żołnierze,
Za ofiarę z życia złożoną,
Wasz wysiłek i męstwo, ostateczne zwycięstwo,
Polskę wolną znów przywróconą.
1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandytami”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej.
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta” - w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 01.03.2021 r. W tym dniu uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć Żołnierzy odsłuchując uroczystego koncertu „Młodzi Niezłomnym” wyemitowanego w całości podczas zajęć lekcyjnych. Spektakl był wprowadzeniem do zajęć w klasach IV – VIII poświęconych tematyce podziemia niepodległościowego , podczas których uczniowie zapoznali się z losem Żołnierzy Niezłomnych.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
"A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą.
Nie znać języka swego - hańbą oczywistą."
/F.K.Dmochowski/
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić nasz język Ojczysty - język polski.
Była to doskonała okazja, aby wskazać potrzebę dbałości o nasze wspólne dobro, jakim jest język narodowy.
Troska o język ojczysty, to również dbałość o naszą historię i tożsamość. Świadomość istnienia różnorodności językowej i bogactwa języka, przy jego nieustannej zmienności, podkreśla znaczenie języka jako symbolu całego dziedzictwa kulturowego.
Podczas tych obchodów podkreślaliśmy ważność poprawności językowej, dbałośc o mowę ojczystą. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w tym wirtualnym świecie obrazów, komunikatorów, e-maili, portali społecznościowych.
Uczniowie wysłuchali kilku ciekawostek związanych z językiem ojczystym. Czytali fragmenty wybranych utworów literackich oraz wiersze autorstwa z Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, rozwiązywali rebusy, układali wyrazy z podanych liter. Zmagali się łamańcami językowymi, wskazywali synonimy wybranych wyrazów.
W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. To była świetna zabawa! Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.
Walentynki! Ach, Walentynki!
To najgorętszy jest w roku dzień.
Choć jest sroga zima, to jak kominki,
w krąg żarzą się tysiące serc!
Walentynki! Ach, Walentynki!
Nie trzeba tego zbyt serio brać.
Ale fajnie jest w upominku
serduszko dostać albo komuś dać.
W ciągu roku jest jedno takie święto zwane Dniem Zakochanych albo po prostu walentynkami. W naszej szkole również został zorganizowany Dzień św. Walentego. W dniu 15 lutego 2021 r. Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim walentynki. Na twarzach obdarowanych zagościł uśmiech.
Od 15 lutego 2021 roku tj. poniedziałek, wznawia swoją działalność świetlica działająca w naszej szkole w ramach projektu "Prometeusz". Wszystkie zajęcia odbywać się będą w szkole stacjonarnie we wcześniej ustalonych terminach z nauczycielami prowadzącymi poszczególne zajęcia.
Zgodnie z zarządzeniem Nr 4/21 Wójta Gminy Łukowica informuję o terminach dokonywania czynności rekrutacyjnych do Oddziału Przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu na rok szkolny 2021/2022.
Ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. To rekordowa liczba zgłoszeń. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności. Dziękujemy za tak liczny udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie!
Wzwiązku z kampanią "Szczepimy się" promującą wykonywanie szczepień przeciwko COVID - 19, proponujemy zapoznać się z linkami PPIS w Limanowej.
Linki do materiałów kampanijnych:
W związku z powrotem dzieci i uczniów klas 0 - III przypminamy o zasadach funkcjonowania szkoły, które po znowelizowaniu znajdują się poniżej.
Sytuacja epidemiczna w naszym regionie i kraju, sprawia, że wszyscy jesteśmy obowiązani przestrzegać zasad higieny i procedur ograniczających ryzyko zarażenia się koronawirusem.
W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ jako Dyrektor szkoły odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszych uczniów, wdrożyłam wiele procedur postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych. Wszystkie zostały Państwu przesłane i bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe ich przestrzeganie.
Jestem przekonana, że wkrótce wrócimy do stacjonarnego nauczania w szkole, zwracam się zatem do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:
Odbieranie dziecka ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.
Wszelkie informacje na temat dziecka rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela, przez kontakt mailowy lub telefoniczny z nauczycielem.
Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły – Joanna Juras
W dniu 30 grudnia 2020 r. zakończyło się głosowanie na nadesłane prace konkursowe. Po podliczeniu oddanych głosów wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii klas 0 - III
Kartka świąteczna
I miejsce - Magdalena Tokarz kl. II
II miejsce - Krzysztof Chyclak oddział przedszkolny, Ewelina Koszut kl. I
III miejsce - Karolina Chyclak oddział przedszkolny, Patrycja Koszut kl. II, Michał Chyclak kl. III
Stroik
I miejsce - Michał Chyclak kl. III
II miejsce - Patrycja Koszut kl.II
III miejsce - Ewelina Koszut kl. I
IV miejsce - Nikola Tokarz kl. III
Praca plastyczna
I miejsce - Karolina Chyclak, Krzysztof Chyclak oddział przedszkolny
II miejsce - Magdalena Tokarz kl. II
W kategorii klas IV - VIII
Kartka świąteczna
I miejsce - Dorota Tokarz kl. VI
II miejsce - Martyna Tokarz kl. VI
III miejsce - Emilia Koszut kl. IV, Krystian Rumian kl. IV, Martyna Klag kl. VI, Klaudia Matyszczak kl. VI,
Dominik Kamiński kl. VI
Stroik
I miejsce - Zuzanna Tokarczyk kl. VII
II miejsce - Marcin Kamiński kl. IV
III miejsce - Krystian Rumian kl. IV
Praca plastyczna
I miejsce - Mateusz Koszut kl. VII
II miejsce - Dorota Tokarz kl. VI
Zdjęcia nagrodzonych prac konkursowych można obejrzeć w albumie fotograficznym. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Wesołych Świąt!
Bez zmartwień,
Z barszczem, z grzybami, z karpiem,
z gościem, co niesie szczęście!
Wesołych Świąt!
A w Święta,
Niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
Niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką! -
Pod świeczek łuną jasną
Życzcie sobie - najwięcej:
Zwykłego, ludzkiego szczęścia.
Nauczycielom, pracownikom obsługi, uczniom i wszystkim rodzicom życzy Rada Rodziców.
Grupa młodsza:
I miejsce - Ewelina i Patrycja Koszut
II miejsce - Anna Bochenek
III miejsce -Otylia Tokarczyk
wyróżnienie - Julia Kamińska, Magdalena Tokarz
Grupa starsza:
I miejsce - Aneta Klag
II miejsce - Rafał Hebda
III miejsce - Martyna Tokarz
wyróżnienie - Dorota Tokarz
Wszystkim uczestnikom i zdobywcom nagród serdecznie gratulujemy.
Podtrzymując tradycję bożonarodzeniową w dniu 22 grudnia 2020 r. uczniowie klas 0 - II przedstawili Jasełka. Z kolędą na ustach i tańcem przybyli do Bożej Dzieciny. Tym razem maleńkiego Jezuska witali w stajence rockmani, baletnice, trzej królowie, kolędnicy, strażak, lekarz, pielęgniarka oraz śnieżynki.
,,Rozejrzyj się i zobacz czy jest obok ciebie ktoś, kto jest chory, ubogi, samotny, czuje się niekochany i niechciany. Nie musimy robić wielkich rzeczy. Liczy się to, że robimy małe rzeczy z wielką miłością – dzieląc się uśmiechem, dobrym słowem, pomocną dłonią. Wtedy, gdy podamy szklankę wody lub podzielimy się słodyczami. Pamiętaj, że robimy to dla Jezusa, ponieważ On rzekł: ,,Cokolwiek uczyniliście tym najmniejszym, to mnie uczyniliście.’’ Starajmy się być światłem Bożej miłości dla wszystkich, których spotkamy…’’
/List do dzieci,6 maja 1997/
Matka Teresa z Kalkuty
W dniu 19 grudnia 2020 r. zebrane przez nas dary trafiły do Małopolskiego Hospicjum Dla Dzieci. Zostaną one przekazane przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkim podopiecznym tej placówki.
Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom oraz osobom zaangażowanym w naszą akcję. Bez Waszej przychylnej postawy zorganizowanie jej byłoby niemożliwe.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i razem z nami tak licznie przekazali słodycze, owoce, maskotki oraz soki naturalne ,jak również wykonali piękne kartki świąteczne dla chorych dzieci.
Wyrazy podziękowania kierujemy także pod adresem sponsorów - za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
18 grudnia 2020 r. upłynął termin nadsyłania prac biorących udział w szkolnym konkursie artystycznym. W okresie 19-30 grudnia będzie trwać glosowanie. Mogą w nim brać udział wszyscy uczniowie oraz ich rodzice. Każdy może oddać po 1 głosie na:
- stroik
- kartkę świąteczną
- pracę plastyczną
w dwóch kategoriach wiekowych:
klasy 0 - III
klasy IV - VIII
Każda praca będzie miała nadany numer. Prosimy przesłać na e-maila szkoły sp_jastrzebie@op.pl swoje imię i nazwisko, informację o rodzaju pracy (np. stroik, kartka świąteczna, praca plastyczna) oraz jej numer.
Ogłoszenie wyników nastąpi w styczniu 2021 r. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i życzymy sukcesów.